Projekt ,,Dobry klimat dla Powiatów”

Powiat Tomaszowski przystąpił do uczestnictwa w projekcie „Dobry Klimat dla Powiatów”Jest to jedyny i pierwszy projekt z Polski nie dotyczący przeciwdziałaniu pożarom lasów, który uzyskał dotację na kampanię informacyjno-promocyjną z instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej w priorytecie Informacja i Komunikacja.  Projekt rozpoczął się 1 września 2010 roku, a działania projektowe będą trwały do końca sierpnia 2015 roku. Przyznana dotacja ze środków LIFE+ wynosi 901 685 euro (50%), a ze środków NFOŚiGW – 811 438 euro (45%). Pozostałe 90 248 euro (5%) zapewnią partnerzy projektu. Cele projektu zakładają m.in.

  • Aktywne zaangażowanie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz służące lepszej adaptacji do zmian klimatu.
  • Stymulowanie praktycznych inicjatyw i inwestycji na szczeblu lokalnym nakierowanych na ochronę klimatu i adaptacje do jego zmian.
  • Równie ważne, obok podejmowania przez powiaty działań na rzecz ochrony klimatu globalnego, jest jednoczesne poszukiwanie rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz obniżenia kosztów funkcjonowania poszczególnych jednostek samorządu.

Głównymi adresatami projektu są władze powiatowe, gdyż to właśnie w ich gestii leżą istotne zadania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu oraz adaptacji do nich, oraz społeczności lokalne na poziomie powiatów, gdyż bez aktywnego zaangażowania obywateli nie da się skutecznie ochronić klimatu Ziemi.Program ten niesie ze sobą korzyści dla powiatów i jego mieszkańców. Przystępując do niego, powiat będzie miał możliwość:

  • Zdiagnozowania stanu ochrony klimatu na swoim terytorium lub w mieście będącym siedzibą powiatu.
  • Uzyskać narzędzie do oceny własnego śladu węglowego, umożliwiające kontrolę własnej polityki i działań w zakresie ochrony klimatu
  • Skorzystania z bezpłatnych działań edukacyjnych na temat problematyki zmian klimatu skierowanych do mieszkańców (debaty publiczne, broszury i ulotki informacyjne).
  • Zaangażowania się w Sieć Powiatów na rzecz klimatu, a perspektywicznie także w Porozumienie na rzecz ochrony klimatu burmistrzów UE, gdzie wymiana doświadczeń między władzami lokalnymi UE może przynieść korzyści dla poszczególnych powiatów.
  • Zacieśnienia współpracy z gminami oraz przedstawicielami i organizacjami lokalnego społeczeństwa obywatelskiego
  • Wzbogacić własne strategie gospodarcze i rozwojowe o nowe rozwiązania bazujące na wykorzystaniu lokalnych zasobów i możliwości
  • Przygotowania się do korzystania ze środków UE na lat 2014-2020, gdyż ochrona klimatu i adaptacja do jego zmieniających warunków będą kluczowym zadaniem nowej perspektywy finansowej Wspólnoty.